kirpi "Yergi kirpiye benzemeli, her öfkeli dizeyle oklarını fırlatan." Joseph Miles
» Ana Sayfa
» Edebiyat
» Felsefe
» Fotoğraf
» Müzik
» Politika
» Sinema
» Tarih
» Diğer
» Plastik Sanatlar
» İletişim
» uzakulke@fisek

kirpi arama
güncellemelerden haberdar olmak için:

Cronenberg Halleri 3

Barış Acar

İlgili Metinler
 • Cronenberg Halleri 1
 • Cronenberg Halleri 2

 • Seksin niçin olduğunu keşfettim.
  - Keşfettin mi? Harika!
  - İnsanlar su altında yaşamadıkları için.
  - Anlamadım.
  - Balıklar sekse ihtiyaç duymazlar çünkü sadece yumurtalarını yayarlar ve suda döllerler.
  - İnsanlar bunu yapamazlar çünkü suda yaşamıyorlar.

  Dead Ringers (1988)

  Öncelikle oyunculuk.

  Jeremy Irons, birbirine tamamen zıt karakterli jinekolog ikizler rolünü bedenine rahatça giyinivermiş. Beverly ve Eliot. Biri yumuşak başlı, çalışkan, sosyal problemli. Öbürü bıçkın, gününü gün etmeye kararlı, girişken. Birbirine ölesiye bağlı/muhtaç. Belki gizli bir kadın-erkek dualitesi. Yönetmenin üzerine gitmeye çalıştığı sorunlardan...

  Özellikle bir uyanış sahnesinde Beverly'nin yüzünün aldığı biçimlerin karakterin yaşadığı ruh durumlarıyla ilgisi psikiyatristleri zorlayacak cinsten.

  Cronenberg filminin temeline kadın erkek ilişkisini koymuş. Ama kadın ve erkeğin her türden ya da herhangi bir türden ilişkisi değil burada söz konusu olan. Filmin başında, iki çocuğun konuşmasından alıntıladığımız gibi. Belki de şöyle ifade etmek daha doğru: Dışlanmış bir cinsellik konmuş filmin temeline. Dışlanmış bir cinselliğin açtığı yolda "sürdürülemezlik"in gösterisi denebilir belki.

  Soyu devam ettirmekle kadın-erkek "karşıtlığı"nın uçurumunun uzlaşmaz ikilemi. Siyam ikizlerinin ayrılması da böyle bir imge olarak kullanılmış. Yönetmenin üç sene sonra William S. Burrougs'dan uyarlayarak çekeceği Çıplak Şölen'e hazırlık sanki. Bireysel varoluşun gerçekleşmesi için ayrılmanın zaruretiyle ortak yaşamsal organların dayattığı yapışıklık. "Yapışıklık." Durumu iyi anlatan bir sözcük.

  Foucault olsaydı bir yüzü de aemulatio derdi. Rekabet yani.

  "Benzer benzeri kapsamakta, o da kendi hesabına onu kuşatmaktadır, ve belki de, sonsuza kadar sürme gücüne sahip bir ikizlenme yoluyla, yeniden kapsanacaktır."

  Coppola'nın Rumble Fish'inde; Motorcycle Boy'un Rusty James'i motorunun sırtına atıp ortak bir yazgının sularından, rekabetin damarından çıkartıp yeni/başka ölümlere taşıması gibi...

  Filmin ustaca kurulmuş senaryosunda birbirinden tamamen farklı gibi görünen ikizlerin ayrılan ve hemen ileride yeniden birleşen ruh durumları da ikizlenmenin ifadesi.

  Filmin sonunda ikizlerin ayrılması denen şeyin tam anlamıyla birleşmeye gitmesi; Ironsların yapışmaları, kendilerine, kendi özlemleriyle, istekleriyle, kendi gayretleriyle. Sonsuz ying-yang'ın varoluşta ulaşabileceği yegane çözüm.

  Cronenberg'in basite kaçmayan yorumu film boyunca sürmüş. Kısa yoldan bir çözüm aramamış. Belki de bir çözüm olduğunu düşünmemesinden.

  Sudan çıkarak doğaya ettiğimiz ihanet..???
  Ana Sayfa | Edebiyat | Felsefe | Fotoğraf | Müzik | Politika | Sinema | Tarih | Diğer | Plastik Sanatlar

  © Sitedeki metinlerin tüm hakları ve sorumlulukları yazarlarına aittir.
  http://kirpi.fisek.com.tr