kirpi "Yergi kirpiye benzemeli, her öfkeli dizeyle oklarını fırlatan." Joseph Miles
» Ana Sayfa
» Edebiyat
» Felsefe
» Fotoğraf
» Müzik
» Politika
» Sinema
» Tarih
» Diğer
» Plastik Sanatlar
» İletişim
» uzakulke@fisek

kirpi arama
güncellemelerden haberdar olmak için:

Kısa Film Kurgusu

Thomas Balkenhol

"Sanat gerçeği, yansıyan bir ayna değil, gerçeğe şekil veren bir çekiçtir." (B.Brecht).

Kurgucu olarak her türlü hokkabazlık yapabilirsin, ancak çekiçle gerçeği yansıyan aynayı paramparça edip, ağaçlardan ormanı göremiyorsun. Kurgucu ağaçları tek ve hür yetiştirip, bir orman gibi kardeşçesine düzenine sokmalı.

Birkaç Öğüt

1. Kurallara göre kurgulama.
Kurguda kural yoktur, üslup vardır. Malzemenin içeriğine ve karakterine bakarak uygun bir üslup bulmalı. Her kurgu yeni bir keşfe doğru bir yolculuktur. Yolun açık olsun!

2. İlk seyirci gibi malzemeye yaklaş ve bu masumiyeti korumaya çalış.
Bazen malzeme ne olacağını çok belirgin bir biçimde ortaya koyar. İlk izlenimlerine ve tepkilerine güven ve unutma: iyi malzeme kendi kendini idare eder. Kurgusal müdahale yeni bir şeyi katamaz.

3. Kısa kesme!
Kısa film kurgusu, kısa kesme anlamına gelmez. Kesmek için her zaman bir neden olmalı ve kurgucu bu nedenin ne olduğunu bilmeli. İyi malzemenin doğal bir giriş ve çıkış noktası vardır. Malzemeyi kendi haline bırakıp bu noktaları bulursan, kurgu, görünmeyen kurgu olacak.

4. Kısa kes!
Az gösterip çok söylemek kısa filmin güçüdür. Görüntü ve ses gevezeliğine kapılma. Kötü ve tekrar sahneleri acımasızca çıkart. Senaryoları, işlemiyorsa, unut. Sevdiğin çocuğu öldür.

5. Filmi bir sessiz film olarak düşün!
Görünen köy kılavuz istemez! Hikayeyi görüntülerle yeterince anlatabilirsen, diyalogları ve metinleri bırak.

6. Filmi bir radyo programı gibi düşün.
Filmin yarısı sestir. Görüntü montaja kadar emek ister.

7. Daireyi dörtgen yapamazsın.
İmkansızı deneme! Kötü malzeme kurguda iyi bir malzeme olamaz. Senaryo veya yönetmenin planı çalışmazsa, vazgeç. Yanlış beklentileri uyandırma. Girişte bir kurgu ile bir söz verirsen, sonunda sözünde durmalısın. Yoksa büyük söz verme!

8. Oyunculara bir iyilik yap!
Her oyuncu ve her insan kendine öz bir "iyi görünüşü" ister. Bunu bulmalısın. Kötü oyunculuğu acımasızca çıkart ve yeni bir yol bul! Örneğin oyunculuk doğal değilse, kurgu ile de doğal olmaz, ama belki bir deneysel anlatım ile güzel olabilir.

9. Atari sineması yapma!
Fazla kısa kesmekle kurgusal müdahale çok belli ve film yapay olur. Efektleri, geçişleri hızlandırmak için kullanma. Örneğin bir karakterin oluşması, bir gerilim yaratması zaman ister. İyi görüntüleri hızlı kurguda harcayabilirsin.

10. Esleri ve alanları hissettir!
Kulağındaki ve gözün önündeki güçlü nesne ve duygular o büyük boş anı ister. Gerekirse planları uzun tutarak o alanı yarat.

11. Müziği boşu boşuna harcama!
Bir kısa film bir Migros satış mağazası değil. Fonda hep müzik gerekmez. Müzik de yönetmenin bakış açısını yansıtır. Kötü malzeme güçlendirmek için müziği kullanma! Bir müzik bir anda başlarsa, kolay kolay durduramazsın. Müziğe bir alan yarat!

12. Yüzeyde görünene birçok boyut kat.
Kurmaca filmin problemi, kafadakini görüntü ve ses haline getirmektir, belgesel filmin problemi, yüzeyde görünene bir anlam vermek. Her sahnenin arkada kalan boyutlarını kurgu ile ortaya çıkartabilirsin. Film o zaman güçlü olur.
Ana Sayfa | Edebiyat | Felsefe | Fotoğraf | Müzik | Politika | Sinema | Tarih | Diğer | Plastik Sanatlar

© Sitedeki metinlerin tüm hakları ve sorumlulukları yazarlarına aittir.
http://kirpi.fisek.com.tr