kirpi "Yergi kirpiye benzemeli, her öfkeli dizeyle oklarını fırlatan." Joseph Miles
» Ana Sayfa
» Edebiyat
» Felsefe
» Fotoğraf
» Müzik
» Politika
» Sinema
» Tarih
» Diğer
» Plastik Sanatlar
» İletişim
» uzakulke@fisek

kirpi arama
güncellemelerden haberdar olmak için:

Bu metin 2 Mart 2002 tarihinde arafiyan@arafiyan.net adresine gönderilmiş, yazım yanlışları düzeltildikten sonra buraya alınmıştır.

Dünyanın Düzeni

(1) ABD Başkanı George W. Bush, Arbusto petrol firmasının kurucularından.

(2) Salem Bin Laden (Osama'nin kardeşi), Arbusto petrol firmasının ilk yatırımcılarından.

(3) ABD Başkanı George W. Bush ayrıca Harken enerji firmasının da hissedarı, yöneticisi ve danışmanı idi.

(4) ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Halliburton enerji firmasının eski CEO'su. Dick Cheney eskiden ABD Savunma Bakanlığı da yapmış.

(5) ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Kazakistan petrolleri danışmanlık kurulunun eski üyesi.

(6) Halliburton firmasının bir aralar Unocal petrol firmasının işbirliği ile, Burma'ya petrol hattı kurma projesi oldu.

(7) ABD ulusal güvenlik danışmanı Condoleeza Rice, Chevron petrol firmasının eski direktörü.

(8) Halliburton firmasının en çok is yaptığı firmalar arasında Unocal, Chevron, Exxon, Shell gibi diğer petrol firmaları var.

(9) Afganistan geçici hükümet başkanı Hamid Karzai, Unocal petrol firmasının eski danışmanlarından.

(10) ABD'nin atadığı Afganistan elcisi Zalmay Khalilzad, Unocal petrol firmasının eski danışmanlarından. Zalmay Khalilzad bir aralar RAND Corporation'ının da savunma analisti olarak çalışmıştı.

(11) Unocal yönetim kurulu üyelerinden Charles R. Larson, ABD Ordusunun Pasifik kolunun eski komutanı.

(12) Unocal yönetim kurulu üyelerinden Donald Rice, ABD hava kuvvetlerinin eski sekreteri. Donald Rice bir aralar RAND Corporation'ın başkanı ve CEO'su idi.

(13) Unocal'in uluslararası ilişkilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı John Maresco, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Kurulunda ABD için elcilik yapmış.

(14) ABD'nin eski Pakistan elcisi Robert Oakley daha sonraları Unocal'da çalışmış. Robert Oakley Pakistan'daki elçiliği suresinde CIA'nin Afgan mücahitlerine yardımında önemli rol oynamış.

(15) Eski ABD devlet başkanı Henry Kissinger Unocal için danışmanlık yapmış.

(16) Unocal bundan birkaç yıl once, Türkmen petrolünü taşımak amacıyla boru hattı kurmak için, Afganistan'ın Taliban hükümetiyle anlaşmaya çalıştı. Ancak Taliban karşıtı ABD sivil toplum örgütlerinin baskısı üzerine projeyi durdurdu.

(17) Afganistan'daki Taliban hükümeti devrildi. Karzai başkanlığındaki yeni Afgan hükümeti, Unocal'un planlayıp uygulayamadığı Afganistan petrol boru hattı projesini yeniden canlandırma kararı aldı.

(18) Savaş(lar) ABD başta olmak üzere birçok ülkenin savunma harcamalarını artırıyor.

(19) ABD Başkanı George W. Bush'un babası, diğer George Bush, Carlyle Group isimli çok büyük bir özel yatırım firmasının yönetim kurulunda yer almış. Baba Bush eski ABD Başkanı. Ayrıca eskiden CIA başkanlığı da yapmış.

(20) Carlyle Group'un en çok yatırım yaptığı alanlardan birisi savunma sanayii.

(21) Carlyle Group'un başkanı Frank Carlucci, eski Amerikan Savunma Bakanı. Aynı zamanda CIA'de üst düzey yöneticilik yapmış. Frank Carlucci ayrıca RAND Corporation'ın yönetim kurulunda görevli.

(22) Carlyle Group'un başkanı Frank Carlucci, şimdiki ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in üniversite yıllarından oda arkadaşı.

(23) Carlye Group'u 160'tan fazla firmaya hissedar. Eski ABD ordusu komutanı General John Shalikashvili, Carlyle Group'un sahip olduğu firmalardan birisinin başkanı.

(24) Eski ABD devlet başkanlarından James Baker, Carlyle Group'ta üst düzeyde müşavir olarak çalışıyor.

(25) James Baker, şimdiki ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in üniversiteden sınıf arkadaşı.

(26) James Baker, bir aralar Enron enerji firması için danışmanlık yapmış.

(27) ABD'nin en yakın müttefiki İngiltere'nin eski başbakanı John Major, Carlyle Group'un Avrupa kolunun başkanı.

(28) John Major zamanında İngiltere başbakan yardımcılığı yapan Lord Geofrey Howe, Carlyle Group'un Avrupa yönetim kurulu üyesi.

(29) Carlyle Group'un yöneticileri arasında diğer dünya liderleri de yer alıyor. Örneğin eski Filipin Cumhurbaşkanı Fidel Ramos ve eski Güney Kore Başbakanı Park Tae Joon.

(30) ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld bir zamanlar Enron enerji firmasının hissedarları arasındaydı.

(31) Eron enerji firması Aralık 2001'de iflas bayrağını çekti. Bir önceki yılki satışı 100 milyar doların üstünde olan bu firmanın iflası Amerikan iş dünyasının en büyüğü. İflasın arkasındaki usulsüzlükler araştırılıyor.

(32) ABD ordusunun sekreteri Thomas White, Pentagon'da çalışmaya başlamadan önce Enron'da Başkan Yardımcısıymış ve milyonlarca dolarlık Enron hissesi sahibiymiş.

(33) ABD hükümetinin ekonomi danışmanı Larry Lindsey ve ticaret müşaviri Robert Zoellick daha önce Enron için çalışıyorlardı.

(34) Eisenhower Exchange Fellowship isimli kuruluş değişik alanlarda dünya liderleri arasında bilgi alışverişini teşvik eden bir kuruluş. Kuruluşun eski başkanlarından birisi George Bush Sr. (baba Bush). Kuruluşta görev almış (veya hala alıyor) olan diğer isimler ise şöyle: Donald Rumsfeld (şimdiki ABD Savunma Bakanı), Süleyman Demirel (eski Türkiye Cumhurbaşkanı), Kenneth Derr (Chevron'un başkanı ve CEO'su), John F. Imle (Unocal'in başkanı), Kenneth Lay (Enron'un başkanı ve CEO'su).

(35) Carlyle Group'a yatırım yapanlar arasında Bin Laden ailesinin üyeleri de var.

(36) ABD devlet bakanı eski general Colin Powell 2000 yılında Carlyle Group tarafından sözcü olarak işe alındı. Firmaya sözcülük yapan diğer bir tanınmış isim ise AOL Time Warner'ın başkanı Steve Chase idi.

(37) Colin Powell'in milyonlarca dolarlık AOL hisseleri vardı.

(38) Dünyanın en büyük medya birleşmesi olarak bilinen AOL ile Time Warner firmalarının birleşmesini onaylayan ABD Ulusal Haberleşme Komisyonu'nun başkanı Colin Powell'ın oğlu Michael Powell idi.

(39) Emekli ABD ordusu generali Binford Peay, Carlyle Group'ta yönetici.

(40) Jimmy Carter döneminin ulusal güvenlik danışmanlarından Zbigniew Brzezinski, Amoco petrol firmasında çalıştı.

(41) George Bush Sr. döneminin ulusal güvenlik danışmanlarından general Brent Scowcroft, Pennzoil petrol firmasında çalıştı.

(42) Beyaz Saray eski bütçe direktörü Richard Darman Carlyle Group'ta yöneticiymiş. Beyaz Saray eski bütçe direktör yardımcılarından Frederic Malek'te Carlyle Group'ta yöneticilik yapmış.

(43) CIA eski direktörü Robert Gates, Carlyle Group'la bağlantılı (yatırımcı veya danışman).

(44) Eski ABD savunma bakanlarından Casper Weinberger, Carlyle Group'un da üst düzey yöneticisi.

(45) Eski ABD hazine bakanı Lloyd Bentsen, Frontera Resources isimli bir petrol firmasının hissedarlarından.

(46) Eski İngiltere dışişleri bakanı Malcolm Rifkind, Ramco isimli bir İngiliz petrol firmasında direktör.

(47) Carlyle Group'un kurucularından David Rubenstein, eski ABD Başkanı Jimmy Carter'in yardımcılarındandı.

(48) Dünya Bankası eski hazinedarı Afsaneh Masheyekhi, Carlyle Group'ta çalışıyor.

(49) Carlyle Group'un merkezi Washington D.C.'de, Beyaz Saray ile Amerikan Senatosunun ortasında, FBI binasının çok yakınında.

(50) Enron, Amoco, Unocal, Chevron, Mobil, Exxon ve British Petroleum firmaları uzun süredir Hazar petrol yataklarına oldukça ilgi duyuyor ve ABD'yi o bölgeye yöneltici lobi çalışmaları için bolca para harcıyorlar.

(51) Amerikan ' Azerbaycan Ticaret Odası'nın kurucuları arasında Amoco, British Petroleum, Chevron, Exxon, Mobil ve Unocal firmaları var.

(52) Amerikan ' Azerbaycan Ticaret Odası'nın yönetim kurulu ve danışmanları arasındaki isimler şöyle: John Gore (BP Amerika Başkan Yardımcısı), John Imle (Unocal başkanı), Terry Koonce (Exxon Ventures başkanı), Don Stacey (Amoco başkanı), Richard Matzke (Chevron Başkan Yardımcısı), Bill White (eski ABD enerji bakan yardımcısı), Andrew Fawtrhop (Unocal başkan yardımcısı), Zbigniew Brezinski (eski ABD ulusal güvenlik danışmanı), John Sununu (eski ABD beyaz saray başkanı) ve birkaç ABD senatörü.

(53) Eski ABD devlet bakanı George Shultz, Chevron'un yönetim kurulunda görev yaptı.

(54) George Shultz şu an Bechtel isimli bir inşaat ve mühendislik firmasının yönetim kurulunda görevli. Bechtel'in ilgi alanlarından birisi de petrol boru hatları döşemek.

(55) ABD ticaret bakanı Don Evans, eskiden Tom Brown isimli dev petrol firmasının CEO'su idi.

(56) Enron enerji firması, Amerikan başkanlık seçimlerinde Bush'un Republican Party'sine en çok bağış yapan firmalar arasında. Bush seçim gezilerinin birçoğunu Enron jetleriyle yapmış.

(57) Enron enerji firması, American Enterprise Institute (AEI) isimli 'think-tank' kuruluşunu da bağışlarıyla desteklemiş. AEI'nin senior üyeleri arasında, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in eşi Lynne Cheney de var.

(58) Thatcher zamanının İngiliz enerji bakanı Lord Wakeham, Enron'da yönetici olarak çalışıyordu.

(59) ABD senatörlerinden Phil Gramm'in eşi Wendy Gramm, Enron'un yönetim kurulu üyesi.

(60) Hazar bölgesi petrollerini boru ile taşıma projesinin ön çalışmasını Enron yaptı. Proje ortakları arasında Bechtel firması da vardı.

(61) H.C. Price Company petrol boru hatları inşa eden bir firma. Ortakları arasında Bin Laden ailesi de var. H.C. Price, Enron için Kuzey Amerika'da birkaç boru hattı kurmuş.

(62) Baku-Ceyhan petrol boru hattını kurmaya çalışan konsorsiyum üyesi British Petroleum'u (BP) temsil eden avukatlık firması Baker & Botts idi. Baker & Botts'un en önde gelen avukatlarından birisi, eski ABD devlet bakanı, simdi Carlyle Group'ta görevli, James Baker idi.

(63) Eski ABD ticaret bakanı Robert Mosbacher Enron'da danışman olarak çalıştı.

(64) ABD Başkanı Bush'un politik danışmanı Karl Rove, Enron hissedarlarındandı.

(65) Carlyle Group'un ortaklarından Robert E. Grady, aynı zamanda Enron'un danışmanlık kurulu üyelerinden. Robert Grady 1988'de baba Bush'un yardımcısı olarak Beyaz Saray'da çalışmıştı.
Ana Sayfa | Edebiyat | Felsefe | Fotoğraf | Müzik | Politika | Sinema | Tarih | Diğer | Plastik Sanatlar

© Sitedeki metinlerin tüm hakları ve sorumlulukları yazarlarına aittir.
http://kirpi.fisek.com.tr